Jõutreeningu olulisus meie treeningrutiinis
Kas jõusaal ja jõuharjutused on ainult noortele?
Lühike vastus on EI, sest igas vanuses on füüsilise tervise seisukohast olulised nii lihasmassi säilitamine kui ka liigeste liikuvuse arendamine. Vanuse tõustes tuleks mõelda sellel, et kas ma teen piisavalt jõuharjutusi ja kas need on efektiivsed.
Uuringud näitavad, et umbes 30% üle 70aastastest inimestest on raskusi kõndimise, istumast püsti tõusmise või treppidest üles-alla liikumisega. Mobiilsuse ehk liigeste liikuvuse vähenemine ei mõjuta ainult eelnevalt mainitud igapäevategevusi, vaid on seotud ka kõrgenenud kukkumise riski ja krooniliste haiguste ebasoodsa kulgemisega. Füüsilise võimekuse hääbumise üks põhilisi tegureid vananedes on lihasmassi vähenemine ehk sarkopeenia.
Meil ei ole võimalik aega ja seega ka vananemist peatada, kuid protsessi aeglustamine on meie endi teha ja treeninguga alustada ei ole kunagi hilja. Laias laastus saab teha kas jõutreeningut või aeroobset treeningut (näiteks jooksmine, rattasõit, ujumine või kõndimine). Jõutreening võib olla näiteks jõusaalis masinatel või vabade raskustega, aga ka erinevate väikevahendite (rühmatreeningud) või oma keha raskusega (näiteks jooga).
NIA (National Insitute of Aging) ehk Ameerika Ühendriikide rahvuslik vananemisega tegelev instituut on oma uuringutes leidnud, et parim viis füüsilise funktsionaalsuse säilitamiseks ja liikumisraskuste vältimiseks on kombinatsioon kõndimisest ja jõutreeningust. Siit ka nõuanne:
- Ole aktiivne ja kõnni pulssi tõstes vähemalt kolm korda nädalas kokku umbes 150 minutit.
- Lisa oma iganädalasesse tegevuskavasse vähemalt kaks jõutreeningut kas rühmatreeninguna või jõusaalitreeninguna. Vajadusel võta ühendust mõne meie personaaltreeneriga.
Artikkel on tõlgitud ja refereeritud NIA kodulehelt ning leitav siit: How can strength training build healthier bodies as we age? | National Institute on Aging