Kas vaimne ja füüsiline tervis on ühe õuna kaks poolt?

Kas vaimne ja füüsiline tervis on ühe õuna kaks poolt?

Muidugi jah, vastad Sina, juba enne, kui loed lause lõpuni. Ja otseloomulikult on Sul õigus.

Füüsilise tervise alustalad

Füüsilise tervise eest oskame me kõik hoolt kanda, või vähemalt teame hästi,kuidas seda teha. Tervislik toitumine, piisav uni, parajalt vedelikku ja kuhjaga liikumist võiks ju olla õnneliku ihu neli alustala? Eks nad laiemas laastus ju olegi. Loomulikult kaasneb iga teemaga palju nüansse ja spetsiifilisi eripärasid, kuid nendega peaksid juba tegelema indiviiditi, ja tihtipeale  vajavad need ka spetsialisti poolt sekkumist.

Vaimse tervise olulisus

Vaimne tervis aga on hoopiski vähem tähelepanu saav teema. Kindlasti ei saaks öelda, et ta vähem oluline oleks. Pigem on murekohaks see, et vaimsed probleemid ei paista alati välja ning algstaadiumites ei mõjuta ka inimese igapäevast käitumist ja töövõimekust. Neid pole niivõrd palju näha, vaid tunda ja sealt algab ka nende pisendamine. Tänapäeva kiire elutempo, suur infohulk ja suur nutinduse maht on kindlasti väga suureks mõjuteguriks meie vaimse tervise kujundamisel. Väga oluline on minu meelest tänapäevaühiskonnas osata tegeleda oma vaimse tervisega ja sellele piisavalt tähelepanu pöörata.

Isiklikud strateegiad vaimse tervise hoidmiseks

Minu elutempo on väga kiire. Kahe lapse ema, ettevõtjana mitmel rindel,  treeneri- ja füsioterapeudina ning ka lihtsalt naisena on mul iga päev puudu paarist lisakätest ja vähemalt neljast lisatunnist. Kas Teil on ka nii?

Kuidas hoolitsen mina oma vaimse tervise eest isiklikult?

  1. Siiralt soovitan alustada sellest, et tee tööd, mida armastad, siis ei tööta sa päevagi oma elust (selline on tsitaat ja mina sellega nõus).
  2. Ole füüsiliselt aktiivne (kõnni, käi trennis jms). Minul on õnne olles treener teha trenni ja saada selle eest veel palka ka 🙂 Lisaks on treenerina alati ka see, et Sa ei saa ühtegi trenni vahele jätta, sest sa juhendad. Sa pead kohale ilmuma.
  1. Toitu tervislikult ja süsteemselt (et see sobiks sinu päevakavaga ja et mõni toidukord ei oleks nö tappev ja ei aheldaks sind oiates diivanile).
  2. Leia aega endale ja tee tegevusi, mis toovad Sulle rõõmu (see ei pea alati Egiptuse reis olema, mõnel õhtul nädalas rõõmustab ka seebikas ja näomask vmt.)
  3. Suhtle sõpradega. Saa kokku või leia muid lahendusi, et suhelda sõpradega. Kas siis telefoni teel, video vahendusel, e-kirjaga vms.
  4. Leia aega süsteemselt, et veeta seda perega. Meie püüame perega koos olla L, P ja E rohkem näiteks. Nendele päevadel paneme endale vähem töid peale või üldse mitte. Perega hea kvaliteetaeg on minu meelest ka reisimine, sest siis ei tule töö naljalt vahele ning ei ole üksteise eest nö kuskile ka põgeneda.
  5. Kui sind mingi teema huvitab, siis uuri selle kohta. Loe raamatut, liitu huviringiga. Ära oota. Ideaalset hetke ei tule, et millegi uuega alustada. Nüüd on see aeg. Ja see on ka minu moto nii töökohustuste kui ka uute põnevate seikluste osas.
  6. Naudi loodust on väga sage soovitus tekstides, mis puudutavad vaimset tervist: ma olen selles osas erand, sest oskan eesti loodust nautida kahjuks vaid suvel. Talvel ja nii naudin pigem läbi klaasi. Aga ma ausõna püüan endaga tegeleda 😀

Kokkuvõttes ütleksin, et hoolitsege enda eest ja rääkige alati kellegagi, kui mõni mure vaevab. Sest pole kehvemat varianti, kui et olla oma murega üksi.

Olge terved ja trennis näeme!

Krista Majak, spordiklubi AktiivSport rühmatreener